home-logo

 

דף הבית
 אודות
עיצוב אלבומים
הזמנות לאירועים
ברכות ודרשות
עיצוב מוצרים
עיצוב לוגו
שלטי משפחה
זאת ועוד
פתגמים
הבלוג שלי
פרסום
מבצעים
צור קשר
054.5707473
פייסבוק

 

 

מילון מונחים

 

 

מילון מונחים גרפיקה

עיצוב גרפי
זהו חלק ממערך התקשורת החזותית והזהות של כל חברה או עסק.
על עיצוב גראפי עוסק בעיצוב של טקסטים ותמונות על מנת להעביר מסר מסוים: כגון: מודעות, כתבות, עלונים, חוברות וספרים, עיצוב אריזות, עיצוב פרוספקטים, עיצוב קטלוגים, פרסום, שלטים, עיצוב אתרים, עיצוב באנרים, עיצוב ממשקי משתמש, עיצוב מצגות, אנימציה, עיצוב תמונות, איור ותחומים נוספים רבים אחרים.
לעיצוב הגראפי חשיבות מכרעת במיתוגו של מוצר. הוא יכול להפוך פרסום של מוצר, מותג או חברה ליוקרתי ואיכותי, ומקצועי.

גופן - פונט
פונט הוא צורה של אותיות בסגנון ייחודי לו. ישנם גופנים שמתאימים לכתיבת טקסט שוטף וישנם גופנים שמתאימים לכתיבת כותרת ראשית, לכותרת משנה, להערות וכו'. ישנם גופנים שמתאימים לעיצוב לוגו וישנם כאלה שנועדו למשוך תשומת לב או ליצור אווירה מסוימת.
מומלץ להתמקד בשני סוגים שונים של פונטים בכל עיצוב. ניתן לגוון במשקל נוסף של אותו פונט אך לא יותר. את גדלי הכותרות וכותרות המשנה מומלץ לקבוע מראש ועל פי רמות. ניתן להפריד ביניהן בגודל הגופן ובצבע.

עימוד
עימוד הוא מושג המגדיר את תכנון וארגון כלל האלמנטים הגראפיים והטקסטואליים על פני העמוד.
עימוד בא לידי ביטוי בעיצוב קטלוג, עיצוב ספרים, עיצוב כתבות, עיצוב מגזינים, עיצוב אתרי אינטרנט, עיצוב פרוספקט, עיצוב חוברות, עיצוב אריזה ועוד.

תוכנות גראפיות 

תוכנת אילוסטרייטור Illustrator
תוכנה המשתמשת בשיטה הווקטורית ובעזרתה ניתן לעצב כמעט כל דבר ללא צורך בשילוב תוכנות אחרות בעבודה התכנה משמשת לעיצוב  גרפים סמלילים (לוגוואים) , תלת-ממד  ועוד .

פוטושופ Photoshop
תוכנת עריכה גראפית לעיבוד תמונות
התוכנה משלבת מגוון רחב של כלי גרפיקה מתקדמים לכל תחומי עיבוד ובניית תמונה. משתמשים בה בעיקר לצורך ליטושי תמונה. התוכנה מאפשרת לבצע עיבודים שונים כמו הבהרה/הכהייה של תמונה, חידודים, טשטושים, חיתוכים, ותיקוני צבע שונים. טכניקות אלו מאפשרים לתקן בעיות שונות וסטיות גוונים שנוצרו בעת הצילום.

תוכנת אינדיזיין InDesign
אינדיזיין הינה תוכנת עימוד מתקדמת המאפשרת לעצב בשיטה מתקדמת: חוברות, קטלוגים, מגזינים, ספרים ועיתונים המכילים מספר רב של עמודים. העבודה עם דפי אב, סגנונות עיצוב קבועים, הגדרת ספריות צבעים ומספור אוטומטי של עמודים – חוסכת בזמן ומבטיחה עבודה מאורגנת ומוקפדת.

רזולוציה
איכות התמונה נמדדת ברזולוציה: כמות הנקודות הנכנסות באינץ'
DPI = Dots per inch

PDF
ראשי תיבות של המילים "פורמט מסמך נייד".
מטרתו, לאפשר קריאת קובץ באופן אוניברסאלי, על ידי כל מערכת הפעלה של כל מחשב, ללא צורך בתוכנת המקור שיצרה את הקובץ.

PIXEL
האלמנט הקטן ביותר ממנו מורכבת התמונה

 

הגהה
לאחר עימוד של טקסט או לאחר שלב עיצוב גרפי של טקסט, שלב ההגהה משמש לצורך בדיקה שלא נשמטו מילים, שורות או אלמנטים, איתור ותיקון שגיאות כתיב, פיסוק והטיות לשון.

 

מילון מונחים דפוס 

דפוס אופסט 
בשיטה זו הגרפיקה מוקרנת על גבי לוחות אלומיניום – פלטות. 
ההדפסה על גבי החומר המודפס נעשית על ידי דחיקת צבע באמצעות שמן ומים. במקומות בהם מופיעים אלמנטים על הלוח ייתפס הצבע ויצבע את הנייר, ובמקומות בהם הלוח ריק מאלמנטים יידחה הצבע על ידי המים והנייר יישאר לא צבוע. שיטה זו יעילה ומשתלמת בהדפסת כמויות גדולות.

דפוס דיגיטאלי
הדפסה דיגיטאלית, היינו במדפסות צבע באיכות גבוהה מאוד. יתרונות השיטה: אין צורך בהפרדות צבע ולוחות אלומיניום שעלויותיהם גבוהה. ההדפסה נעשית ישירות מקובץ גרפי, יכולת ביצוע בלוחות זמנים קצרים מאוד באופן יחסי לדפוס אופסט, כדאיות כלכלית בכמות קטנות בלבד.

דפוס משי
שיטה המשמשת להדפסה על משטחים שאינם ישרים ואינם ניתנים להכנסה למכונת דפוס עם גלילים (כמו באופסט או בדיגיטאלי). מתאים להדפסה על מוצרי קידום מכירות שונים כמו: ספלים, חולצות, תיקים ועוד, או על חומרים הדורשים ייבוש כמו מדבקות PVC .

דפוס  פלקסו
שיטת הדפוס פלקסו הותאמה למעשה לצורך בהדפסת מוצרים אשר אין אפשרות להדפיסם בעזרת שיטות אחרות בגלל עדינות החומרים אותם מדפיסים ובגלל הלחץ הרב שמופעל בזמן ההדפסה על המוצר המודפס.
ההדפסה עצמה נעשית על ידי גלופה פולימרית, על בסיס חותמת משרד פשוטה. ההדפסה בנויה על עיקרון הדפסה רציפה, בא מודפס שטח ההדפסה בצורה ישירה מהגלופה, והדפסה על מגוון רחב של חומרים מסוגים שונים מלבד נייר, כמו סוגים שונים של פלסטיק, יריעות פוליאתילן, ניילון, מוצרים עדינים ובעלי מרקם שונה או משתנה, כלומר: חומר גמיש, אריזות גמישות.. ועוד.

דפוס טמפון
שיטה נפוצה להדפסה על מוצרים עגולים כמו עטים, צנצנות, שפופרות, כדורים וכדומה .

צבעי פנטון Pantone
פנטון הוא שם מותג של מערכת התאמת צבעים בינלאומית, לצורך סטנדרטיזציה של צבעים.
בעזרת קטלוג פנטונים ניתן להתאים בין צבעים בהדפסות שונות בכל ענף בתעשייה ברמה בינלאומית. לכל צבע מספר קטלוגי, וישנם קטלוגים המציגים לצד צבע פנטון גם את הרכבו ב- CMYK .

פרוצס
תהליך הדפוס מבוסס על ארבעה צבעי יסוד:
מגנטה Magenta  
צ'יאן  Cyan  
צהוב Yellow  
שחור Black
כל מוצר דפוס המודפס בהדפסת פרוצס, כלומר בצבע מלא, (כגון תמונות) וכל גוון מורכבים בעצם מארבעה צבעי יסוד אלה.

צבעי RGB   
ראשי תיבות של הצבעים
Red - אדום
Green - ירוק
Blue - כחול
להבדיל מהפרדות צבעים בשיטת האופסט, כאשר מדובר באתרי אינטרנט או בצפייה במסכים, כל תמונה צבעונית או אלמנט גרפי צבעוניים מורכבים משלושת הצבעים אלו.

כרומולין
הגהה צבעונית המופקת מן הפילמים מהם ייווצרו הלוחות מאוחר יותר. הגהת צבע זו היא הקרובה ביותר לתוצאה שתתקבל בהדפסה.

תדפיס אייריס
תדפיס אייריס הוא הדפסת סימולציה שמטרתה להעריך את הצבעוניות הסופית של העבודה הגראפית וכיצד תראה העבודה המודפסת בתום תהליך ההדפסה. תיתכן סטייה של עד 10% וזאת בהתאם לסוג הנייר עליו מודפסת העבודה.
בכדי להפיק תדפיס אייריס נעשה שימוש בתוכנה ייחודית ובמדפסת איכותית בכדי לקבל סימולציה מדויקת ככל הניתן לדפוס.

העתק שמש HP
משמש בעיקר כאמצעי ביקורת בטרם הפקת הלוחות. העתק השמש מופק מהקבצים אשר נשלחו לדפוס. כך ניתן לוודא שלא חלו סטיות בשלב העברת הקבצים לדפוס, לאחר שאישרת אותם אצל המעצב הגראפי. העתק השמש אינו מהווה דוגמא לצבעוניות ההדפסה הסופית. איכות ההדפסה שלו אינה גבוהה.

אימפוזיציה
כאשר מפיקים חוברת או ספר, אשר מיועדים לכריכה מסוג מסוים, ממוקמים דפי המוצר הסופי על פני שטח הגיליון בצורה המאשפרת בשלב מאוחר יותר את כירכתם לפי הסדר. סידור העמודים על פני הגיליון נקרא אימפוזיציה.

ביג  
קיפול הנוצר ע"ג הנייר באמצעות סכין קהה במטרה למנוע את שבירת הנייר בעת הקיפול. הסימון מאפשר את הקיפול בצורה נוחה וקלה, בלעדיו קיפול הנייר יהיה מכוער ובלתי מדויק .

בליד
המשך של הגרפיקה המיועדת להדפסה מעבר לגודל הסופי של העבודה. מאפשר חיתוך של גיליונות ההדפסה ללא נימות לבנות .

גרייפר  
סנטימטר מקצה הנייר הנתפס בשיני מכונת הדפוס ולכן אינו מקבל צבע בעת ההדפסה. אותו חלק ישמש כמקום אחיזה בכל תהליך הייצור: למינציה, שטנץ וכיו"ב .

שדרה
בחוברות, ספרים או יומנים: החלק של הכריכה המחבר בין חזית לגב העטיפה החיצונית, זהו החלק הנראה לעין כאשר ספר עומד בין ספרים אחרים בספרייה.

מבלט שטנץ
סכין מיוחד שנבנה לפי מידה, בעזרתו חותכים את החומר המודפס בצורה מיוחדת. הסכין נבנית בתוך בסיס עשוי עץ, לפי קו המתאר של האזור שאמור להיחתך.

הבלטה
בתהליך ההבלטה עושים שימוש על מנת להבליט מעל פני שטח הנייר אלמנט של עיצוב גרפי מודפס כלשהו. בכדי לבצע הבלטה מייצרים גלופה לפי האלמנט הגראפי אותו מעוניינים להבליט. בשפת בעלי המקצוע בתחום "דופקים" את הנייר כלפי הגלופה וכך בצד אחד שלו נוצרת בליטה ובצד השני שקע.

הבלטה עיוורת
הבלטת שטח על גבי מוצר הדפוס, באמצעות גלופה של האלמנט הגראפי המובלט, באזור שאין עליו צבע הדפסה.

הטבעת חום
כאשר מעוניינים בהלטה עם צבע כסף, זהב או ברונזה, מבוצע תהליך ההבלטה תוך כדי לחיצת הגלופה אל סליל חם בצבע הרצוי.

למינציה
ציפוי גימור של מוצר דפוס בשכבה שמגינה עליו ומעבה אותו.
קיים בגימור מבריק (זול יותר) או מט (מעט יותר יקר).

קפסולציה
ציפוי פלסטי דו צדדי בהלחמה לדברי דפוס. מונע רטיבות.

לכה ורניש
שכבת הגנה באמצעות לקה שקופה. מבוצעת במהלך תהליך ההדפסה.

לכה UV סלקטיבית
לכה המשמשת להשבחה ויזואלית של מוצרי דפוס יוקרתיים. מצפה אזורים סלקטיביים מהעבודה ובכך מבליטה אותם.

אלף ראשון
אלף הגיליונות המודפסים הראשונים בכל הדפסה. מחיר הדפסתם כולל את כל השלבים המקדימים להדפסה: פלטות, רחיצת המכונה וכיוונים.

אלף רץ  או אלף נוסף
כל כמות של אלף הדפסות נוספות באותה הרצה של האלף הראשונים. מחיר הדפסתם זול יותר מאשר האלף הראשונים כיוון שאינך משלם שוב עבור הפלטות ושלבי הכיוונים.

גדלי נייר
גיליון הוא שם משפחה למידת הנייר הגדולה ביותר המיועדת להדפסה במכונות דפוס אופסט. ישנם גדלים שונים של גיליונות נייר המסופקים על ידי ספקי הנייר:
70/100 ס"מ  -  63/95 ס"מ  -  64/90 ס"מ  -  57/89 ס"מ.
גודל הגיליון ייבחר בהתאמה למיקום העבודה על פני הגיליון, על מנת לחסוך בעלויות.
חצי גיליון 50/70 ס"מ
רבע גיליון 50/35 ס"מ
שמינית גיליון 25/35 ס"מ
חצי שמינית 17.5/25 ס"מ
תשיעית גיליון 33/23 ס"מ
פוליו 21/33 ס"מ
4A   21/29.7 ס"מ
חצי 4A 14.85/21 ס"מ
קוורטו 22/28 ס"מ
כרטיס ביקור 9/5 ס"מ
גלויה 10/15 ס"מ, 13/18 ס"מ
מעטפה מלבנית 23/11 ס"מ
מעטפה מרובעת  18X13 ס"מ

בריסטול אמריקאי
סוג של נייר קשיח ואיכותי. משמש להדפסות בהן נדרש נייר בעובי עבה במיוחד. צידו האחד מבריק יותר מהשני.

דובלקס
סוג של נייר קרטון. הוא קשיח יותר מהבריסטול האמריקאי. בצידו האחד הוא מבריק ועליו מדפיסים. צידו השני נקרא גב, עליו לא מדפיסים.
ישנו דובלקס עם גב לבן וישנו דובלקס עם גב אפור.

כריכה קשה  תפירה
ספרים ויומנים בדרך כלל נכרכים בכריכה קשה באמצעות תפירה.
מספר גיליונות מקופלים ותפורים זה לזה. עטיפת הספר או היומן מודפסת על תדביק שהוא נייר כרומו בעובי לא עבה במיוחד, עליו נוהגים לעשות ציפוי של למינה והוא מודבק על קרטון קשיח.

כריכה רכה  כריכת חום  כריכה חמה
חבורת, קטלוגים, מגזינים, מחברות, ספרים ויומנים יכולים לקבל כריכה רכה. מספר גיליונות מקופלים מודבקים באמצעות דבק חם וגמיש. עטיפת המוצר מודפסת על נייר בעובי מומלץ של 250 גר' ומעלה ויכולה לקבל ציפוי למינציה על מנת להשביח אותה.
כריכה רכה זולה יותר מכריכה קשה, כיוון שנעשה בה שימוש בחומרים ובתהליך פחות מורכבים.

כריכת סיכות
כל חוברת, מגזין, קטלוג, מחברת ופרוספקט המכלים יותר מאשר 8 עמודים יכול להיכרך בכריכת סיכות. הכריכה מבוצעת באמצעות שתי סיכות המשודכות במרכז החוברת.

כריכת סיכות אומגה
כריכת סיכות באמצעות סיכות שצורתם אומגה ולהן בליטה חלולה החורגת משטח מוצר הדפוס. כך ניתן לתייק את מוצר הדפוס בקלסר מבלי לחרור בו שני חורים.

כריכת ספיראלה מתכת/ספיראלה פלסטיק
כל חוברת, ספר, קטלוג, יומן, מחברת וכדומה אשר מורכבים מדפים בודדים יכולים להיות משודכים בכריכת ספיראלה.
כל דף מחורר בחלקו הפנימי, הדפים נאספים על פי סדר הופעתם והם מחוברים באמצעות סליל ספיראלי. ניתן לבחור ספיראלה מתכת בגוונים שונים (לרוב כסף, שחור או לבן) או ספיראלה מפלסטיק בצבעים שונים .

 

מילון  מונחים מחשבים ורשת

אינטרנט
רשת מחשבים עולמית המחברת בין רשתות מחשבים שונות בכל רחבי העולם.

דומיין
דומיין הוא כתובת ייחודית ובלעדית לאתר האינטרנט שלך. כמו כתובת מגורים או מס טלפון שהם בלעדיים שלך, כך גם דומיין הוא כתובת בלעדית, ולא תוכל להיות כתובת זהה לה לאף גורם אחר.

 

אחסון אתרים
(STORAGE , HOSTING )
את הקבצים של האתר שלך יש לאחסן על שרת (SERVER ), שהוא מחשב עם יכולות גבוהות במיוחד המספק שירותים למחשבים אחרים והוא פועל ללא הפסקה. ישנן חוות שרתים, בארץ ובעולם, המספקות שירותי אחסון לאתרים.

דפדפן Browser
תוכנה המאפשרת חיבור לדפי אינטרנט בפורמטים השונים, כמו:
HTML, Java, FTP פלאש ועוד. ברחבי הרשת ממוקמים שרתי אינטרנט המאחסנים את האתרים השונים. באמצעות הדפדפן ניתן לתקשר עם קבצים אלה, להפעיל קישורים ולהוריד קבצים.
דפדפן אינטרנט פועל באמצעות קבלת ושליחת מידע. דפדפן האינטרנט על מחשב המשתמש מתחבר אל שרת האינטרנט וקורא עליו את קוד הדפים (לרוב נכתב בשפת HTML ). הדפדפן מוצא את דפי האינטרנט על ידי כתובת מיוחדת המכונה URL .

דף נחיתה 
דף נחיתה נועד לכוון את הגולשים למסר מסוים אותו ברצונכם להשיג
הגולש יגיע אליו לאחר שהקליק על באנר פרסומי או קישור והפנייה שחשפת בפניו (בדיוור ישיר, באתר שלך וכדומה).

Dreamweaver
תוכנה המאפשרת בניית אתרי אינטרנט בעלי מספר רב של עמודים בצורה קלה ונוחה ללא תכנות או שורות קוד. מאפשרת עיצוב אתרים גם למי שאינם שולטים ב- HTML  לבנות אתר דינאמי, עם טקסטים, תמונות, טפסים, אתר פלאש ועוד.

After Effects
תוכנה ליצירת אפקטים ויזואליים לוידיאו ולגרפיקה. מאפשרת עבודה בשכבות רגילות ובשכבות אנימציה, מסיכות (Masks ), שילוב מלל וכותרות בתנועה, שילוב סאונד ואפקטים.

פלאש
תוכנה פופולארית מאוד ליצירת באנרים, סרטוני אנימציה לאינטרנט. מאפשרת למעצב הגראפי בנייה ועיצוב אתרי אינטרנט אינטראקטיביים, בשילוב אלמנטים גראפיים וקטורים, תמונות, טקסטים, סאונד ווידאו.

פורום
פורום הינו פלטפורמה לניהול דיאלוגים באמצעות הודעות אלקטרוניות או ליין בהשתתפות עשרות ומאות משתתפים, בתחומי עניין משותפים, מקצועיים, חינוכיים, תרבותיים ועוד.

רשת מחשבים Network  
מערכת תקשורת בין שניים או יותר מחשבים. המחשבים מתקשרים ביניהם באמצעות ערוצי תקשורת (יכול להיות גם אלחוטי) לפי פרוטוקולי תקשורת.

שרת
מחשב המחובר לרשת מחשבים אשר באמצעות תוכנה מספק שירותים שונים למחשבים ברשת. דוגמה לשרתים: שרת קבצים, שרת דואר.

כרטיס רשת
NIC - Network Interface Card  
רכיב המאפשר למחשבים להתחבר לרשת מחשבים

נתב
Router  
רכיב ברשת מחשבים המעביר נתונים לפי מערכת כתובות לוגית. נתבים הם הבסיס לתשתית לרשת האינטרנט.

כתובת IP  
Internet Protocol Address  
כתובת ייחודית הניתנת לכל רכיב ברשת מחשבים המבוססת על פרוטוקול הIP

FTP  
File Transfer Protocol  
פרוטוקול להעברת קבצים בין שרת ללקוח.

HTTP  
Hyper Text Transfer Protocol  
פרוטוקול להעברת דפי HTML וקבצים נלווים.

SMTP  
Simple Mail Transfer Protocol  
פרוטוקול לשליחת והעברת דואר אלקטרוני.

POP3  
פרוטוקול לשליפה של דואר אלקטרוני משרתי דואר.

 

 

 

 

קישורים שימושיים

> מילון מונחים

Google

Y-net

Mako

YouTube

לינק פור יו

תרגום